Odlišnosti v typu českých "newfoundlandů"

Připravili jsme pro Vás sérii článků o novofundlandských psech, o typových odlišnostech a zdraví newfoundlandů. Článek je určen všem zájemcům o štěně novofundlandského psa, i dalším čtenářům.

Stav chovu novofundlandského psa v ČR (díky některým zkušeným chovatelům) lze bohužel nazvat jedním slovem : tragédie, případně dvouslovně: sodoma gomora. 

Novofundlandský pes v ČR je jako od Jiráska : Proti všem. 

Jaká je teorie:

Standard plemene novofundlandského psa je jasně popsán, najdete jej například na klubových stránkách tak jak je popsán dle FCI. 

Jaká je praxe (v České republice):

Hlavním problémem chovu novofundlandských psů v ČR jsou sami chovatelé a to hlavně ti zkušení, chovající fundláky desetiletí. Vlivem uzavřeného chovu na malém písečku a následně absolutní ignorace světových trendů (když už to šlo) vzniklo prakticky nové plemeno, říkejme mu Český novofundlandský pes, které je ovšem všude na západ, sever, jih a východ od českých hranic všem k smíchu.

Pokud existují v ČR interšampioni, pak se jedná často o účelově otitulované psy způsobem "já na bráchu" a následné "oblbování" laické veřejnosti počtem titulů, případně vyloženě lživými informacemi: "můj krycí pes je Evropský šampion". Praxe je taková, že na českém krycím psovi by kdokoliv soudný v současnosti kryl pouze s pistolí u hlavy.

Konkrétní typové vady:

Vzhled: psi málo mohutní, "bez kostry", nedostatet substance, úzká hlava, špičatý čenich, světlé oko

Povaha: bojácný, agresivní

Nutno dodat, že se jedná vesměs o vady nevylučující, tzn. že tito psi mohou být chováni a vystavováni. A mohou tak i získávat šampionáty.

Jak je to možné:

Chovatelé v ČR si bohužel nechali ujet vlak. Co bylo trendem v 90. letech, není trendem dnes. Hranice se otevřely, konkurence vzrostla X násobně. Češi spí.

Pokud existují v ČR chovatelé, kteří jsou schopni uspět na mezinárodní scéně, ať už se jedná o prakticky evropskou reprezentační akci Newfoundland FedCup, nebo o různé mezinárodní soutěže, tak se tak děje většinou na importovaných psech a fenách (díky bohu za ně), nebo díky čerstvým vrhům se zahraničním krytím. Paradoxně tito chovatelé pak mají nepřekonatelné problémy prosadit se na českém výstavním poli, kde je zabarikádovaná skupina výše uvedených chovatelů a rozhodčích v jednom.

Jak z toho ven?

Míč je na straně zájemců o štěňata a to hlavně těch, kteří chtějí do budoucna svého psa vystavit, nebo chovat. Rozhlédněte se po internetu i za hranice a podívejte se jak má vlastně newfoundland vypadat.

Zeptejte se Vašeho chovatele jak uspěl na zahraničních výstavách, nebo na Newfoundland FedCupu a proč na ně nejezdí. Nespoléhejte se na odpověď, že to nemá smysl, je to zbytečné.. jak jinak by měl chovatel porovnávat své psy, než v přímé konkurenci s těmi nejlepšími? Ptejte se proč nevystavují u rozhodčích ze zahraničí. 

Používejte hlavu, ptejte se. Přijďte se podívat na výstavy -> v roce 2012 se opět po dvou letech pořádá v ČR (Hradec n. Moravicí) Newfoundland FedCup (předchozí ročníky byly na Slovensku a v Rakousku).

Na závěr ukázka, takto vypadá Novofundlandský pes. (finále FedCup). 

  

Takto vypadá Český novofundlandský pes. 

Novinky

 • Máme štěňata PINKI & BRENDY

  28.7.2014

  Máme štěňata PINKI & BRENDY!

  Puppyd

 • BLONDY : JCH H

  4.5.2014

  BLONDY se stala maďarským junior šampionem

 • BUGGY : JCH H

  4.5.2014

  BUGGY se stal maďarským junior šampionem

 • Shem : Nejlepší mladý pes r. 2013

  7.10.2013

  Shem vyhrál klubovou soutěž Nejlepší mladý pes r.2013

 • Pinki : CH CZ

  7.10.2013

  Pinki se stala Českou šampionkou : Ch CZ

 • Shem : best of junoir

  30.4.2013

  Shem vyhrál klubovou výstavu v ČR (Kajlovec) třídu mladých : Best Of Junior

 • Buggy : 2x vítěz

  30.4.2013

  Buggy vyhrál klubovou výstavu v ČR (Kajlovec)  a klubovou výstavu na Slovensku ve třídě štěňat - psů.

 • Máme štěňata

  22.12.2012

  Pinki & Bart

 • Slovakia champion

  9.12.2012

  King Of Helluland Kisses For Me (Emilka) se stala Slovenským šampionem.

 • Článek

  31.10.2012

  Ve spoluprácí s časopisem Pes přítel člověka a veterinární klinikou VETMED - Mvdr. Raška v Ostravě jsme pro vás připravili článek o vyšetření dysplazie kyčelních (a loketních) kloubů.

 • Facebook

  30.9.2012

  Navštivte naši stránku na Facebooku

Starší »