Objektivní rozhodčí Karin Trauhsnig-Payer (A) - IHA Graz

Vážení návštěvnící

rozhodli jsme se s Vámi podělit o zkušenosti s mezinárodní rozhodčí Karin Trauhsnig-Payer (A) na prestižní výstavě IHA Graz 2010. Názor nechť si udělá každý sám, stejně tak poučení zda na tuto rozhodčí jezdit, nebo ne. My jsme si jej již udělali.

Předně bychom rádi pochválili celkovou organizaci výstavy, spoustu místa pro psy a celkově prostředí na úrovni. Tím bohužel veškeré pochvaly končí.

Již při příchodu ke kruhu před samotným začátkem vystavování  jsme si nemohli nevšimnout nepřehlédnutelné paní, která se hlasitě vítala s vystavovateli z Rakouska a prohlížela si příchozí psy - mimo kruh. Později jsme pochopili, že se jedná o rozhodčí Karin Trauhsnig-Payer, která si nedělala hlavu s tím, že by měla v rámci zachování objektivity, nebo alespoň ze slušnosti k ostatním vystavovatelům veřejné styky s kamarády-vystavovateli a jejich psy omezit.

Nastoupili jsme do kruhu a začaly se dít věci. Paní rozhodčí upřela svůj zrak na dva psy v kategorii mladých a oznámila nám, že náš pes je na kategorii mladých "starý" a že tedy věkově patří do kategorie mezitřídy. Jelikož katalog hovořil o něčem jiném, došlo k výměně názorů, na jejimž konci rozhodčí odmítla uznat oficiální údaj z českého průkazu původu o datu narození psa, dále v podstatě neuznala ani přidělené číslo pořadatelem výstavy, který zařazení uznal a odhadla si nějaké svoje. Psa odmítla v kategorii mladých posoudit a "vyhodila" nás do mezitřídy (nehovořím o tom, že nás tím v podstatě obvinila z podvodu. Proč by se někdo snažil natlačit staršího psa do kategorie mladých - netuším). Mimochodem - katalog IHA Graz je plný psů staších, než je náš Bernare - přihlášených do kategorie mladých.

Kategorii mladých tak "vyhrál" pes o hlavu menší a celkově relativně neupravený - Eyk of Carinthian`s Black Pearls - od chovatele Karin Trauhsnig-Payer (A) - ano, naše paní rozhodčí..

V mezitřídě jsme nastoupili už spíše ze zvědavosti co si na nás rozhodčí ještě vymyslí a nespletli jsme se. Paní rozhodčí si psa postavila a "z fleku" oznámila, že pes je nemocný a má patrně špatné kyčle a že dostane velmi špatnou známku a špatné hodnocení. V tu chvíli jsme se rozhodli kruh opustit a k žádnému posouzení tedy nedošlo.

Paní rozhodčí gratulujeme. Dokáže z pohledu na stojícího psa vysypat z rukávu diagnozu, pro kterou běžně potřebuje veterinář rentgenové snímky a to u psa, který dva týdny předtím získal posudek z MVP Prešov, kde je zmíněn jeho pěkný pohyb...

Před shrnutím bychom jen rádi upozornili, že nerozporujeme samotné rozhodnutí o umístění (k němuž nakonec ani nedošlo), nejeli jsme si pro vítezství. Stejně tak rozhodně z ničeho neobviňujeme majitele vítězného psa. Poukazujeme jen na do očí bijící chování mezinárodní rozhodčí, na střet zájmu a nerespektování pravidel výstavy.

Na závěr tedy shrňme:

-  rozhodčí se před výstavou zdraví s vystavovateli z Rakouska a prohlíží si jejich psy

-  rozhodčí odmítne akceptovat věk psa v kategorii doložený průkazem původu

-  rozhodčí "odstraní" psa z dané kategorie, kde zůstane jen jeden jedinec z chovatelské stanice rozhodčí

- vyhraje pes původem z chovatelské stanice rozhodčí, rozhodčí svým rozhodnutím "sám sobě si" získává prospěch

-  vystavovatele druhého psa "zařízne", kdyby si náhodou stěžoval, tak měl stejně indisponovaného psa, takže "o co jde"

 

Na závěr gratulujeme p. rozhodčí k titulu V1, Jugendbester pro mladého psa z jejícho chovu.

----

Aktualizace 12.10.2010.

Pes dodnes získal 2xCAC,1x klubový res.CAC a CAJC - Junior East Winner Slovakia / Prešov. 

----

Aktualizace 24.5.2011.

Rakouský klub ONLK se nám slovy svého předsedy omluvil za určitá pochybení jednotlivce (ať už pochybil rozhodčí, nebo pořadatel) na IHA Graz a svou omluvu zdůraznil odpuštěním přihlašovacích poplatků na klubovou výstavu v Rakouském Marcheggu. Takovouto reakci považujeme za velmi vstřícnou a jsme rádi, že naši rakouští kolegové takovéto chyby neschvalují a jsou schopni si posypat hlavu popelem. Kéž by takováto schopnost sebekritiky a zodpovědnosti existovala i u nás v ČR.


z IP 209.151.236.*** | 9.3.2010 11:19
Heh, tak vidmi ze tuhle zenskou si uz uzil kdekdo, z naseho psa udelala taky totalni odpad, skoda ze jsme to taky nekde nenapsali. Ta baba nesnasi CECHY a tak se k nim chova ! Martin
z IP 66.90.75.*** | 10.3.2010 11:35
Na tuto babu sa nejazdi, ak ste zo Slovenka alebo z Čiech. Ta je objektivna ako prasa.
z IP 88.100.53.*** | www.blackdenis.com | 13.3.2010 08:23
Docela chápu vaše rozhořčení, ale bohužel nyní se dá konstatovat pouze " na Karin nejezdit ". Nevím co se s ní stalo, znám ji osobně, byl jsem u ní na krytí a působyla na mě vždy velice solidním dojmem , ale to šlo o krytí a ná výstavě jsem se sní jako s rozhodčí nesetkal. nevím jestli je zaujatá proti čechům a slováků, ale podmínky pro krytí nám na rakouské poměry udělala vynikající. Já osobně jsem přesvědčen, že problém posuzování vlastních odchovů je záležitostí etiky a taktu. Když vidím jak na českých výstavách si manželé Jandovy dělají šampiony ze svých odchovů, které mají často sotva na známku VD, tak nevím proč vlastně jezdit na výstavy. Bohužel řády FCI počítají s tím, že rozhodčí jsou morálně a eticky na výši a jakýkoliv švindl je jim cizí. Bohužel opak je pravdou. Těch pár poctivých rozhodčích se většinou ani k posuzování nedostane , protože jsou vesměs pro navrhovatele rozhodčího na výstavu (navrhují kluby - tedy vedení klubů) nepřijatelní pro svou nezaujatost. Pokud FCI a  ČMKU nenajede na Britský model , kde se posuzování vlastních odchovů považuje za neetické tak jsme v pr... . Navíc proti rozhodnutí rozhodčího není odvolání a tudíž ani žádná kontrola nad jejich činností.
z IP 87.193.227.*** | 30.3.2010 10:42
Pan Denisov asi neumí psát o nikom a ničem jiném než jsou manželé Jandovi, škoda...s takovou daleko nedojdete!
z IP 82.209.8.*** | www.bearmountain.cz | 30.3.2010 13:27
Možná to bude tím, že manželé Jandovi jsou ve svém oboru legendou :), jejich "sláva" sahá i mimo hranice ČR a "pochvalně" se o nich vyjdřují i špičkové zahraniční chovatelské stanice. Bohužel to vše ve špatném slova smyslu. Osobně je nesoudím, nikdy jsme pod nimi nevystavovali, nicméně ať si kdochce cochce říká, spojení rozhodčí - chovatel (potažmo vystavovatel) je minimálně neetické a vždy dává prostor k diskuzi nad objektivností.
z IP 195.113.123.*** | www.elbevalley.wbs.cz | 7.5.2012 08:32
Dobrý den,
moc děkuji za upozornění na tuto rozhodčí. Já osobně jsem ještě neměla tu čest. Na oplátku - my máme špatnou zkušenost s p. Phyllis Poduschka.

Novinky

 • Máme štěňata PINKI & BRENDY

  28.7.2014

  Máme štěňata PINKI & BRENDY!

  Puppyd

 • BLONDY : JCH H

  4.5.2014

  BLONDY se stala maďarským junior šampionem

 • BUGGY : JCH H

  4.5.2014

  BUGGY se stal maďarským junior šampionem

 • Shem : Nejlepší mladý pes r. 2013

  7.10.2013

  Shem vyhrál klubovou soutěž Nejlepší mladý pes r.2013

 • Pinki : CH CZ

  7.10.2013

  Pinki se stala Českou šampionkou : Ch CZ

 • Shem : best of junoir

  30.4.2013

  Shem vyhrál klubovou výstavu v ČR (Kajlovec) třídu mladých : Best Of Junior

 • Buggy : 2x vítěz

  30.4.2013

  Buggy vyhrál klubovou výstavu v ČR (Kajlovec)  a klubovou výstavu na Slovensku ve třídě štěňat - psů.

 • Máme štěňata

  22.12.2012

  Pinki & Bart

 • Slovakia champion

  9.12.2012

  King Of Helluland Kisses For Me (Emilka) se stala Slovenským šampionem.

 • Článek

  31.10.2012

  Ve spoluprácí s časopisem Pes přítel člověka a veterinární klinikou VETMED - Mvdr. Raška v Ostravě jsme pro vás připravili článek o vyšetření dysplazie kyčelních (a loketních) kloubů.

 • Facebook

  30.9.2012

  Navštivte naši stránku na Facebooku

Starší »