Vybrat štěně s PP, nebo bez PP a proč?

V tomto seriálu článků se budeme věnovat tomu jak vybrat toho správného chovatele novofundlandského psa, co znamenají zdravotní pojmy (DKK, DLK, atp.) a jaké jsou praktické důsledky výběru štěněte s předpokladem genetické vady po rodičích, jaké mohou být (a jsou) exteriérové rozdíly mezi jednotlivými "typy" novofundlandských psů, jakou váhu přikládat titulům ICH, CH. , případně přiblížíme další důležité faktory výběru.

Hned v úvodu prvního článku série "Jak vybrat štěně novofundlandského psa" bychom proto měli předeslat, že název by měl spíše znít "Jak vybrat chovatele novofundlandského psa". Přestože by se mohlo zdát, že stačí rozkliknout Seznam.cz a napsat "novofundlandský pes", opak je pravdou.

V prvním článku se pokusíme tzv. oddělit zrno od plev a rozlišit chovatele novofundlandkého psa od tzv. množitele. Vysvětlíme pojem "čistokrevný pes s PP" a zažitý nesmysl "čistokrevný pes bez PP".

Co je to vlastně PP?

Průkaz původu psa (přirovnejme k rodnému listu) je oficiální dokument, vystavený Českomoravskou Kynologickou Unií (případně obdobnou organizací v zahraničí).

Tento pak obsahuje infomace o předcích psa (čtyři generace) zpět, chovatelská data (uchovnění, zdravotní informace), úspěchy psa na výstavách, zkoušky atp.

Jaký je rozdíl mezi psem s PP a bez PP

Na tuto otázku existuje jednoduchá odpověď - pes s PP JE jedinec Vámi vybraného plemene, pes bez PP nikoliv. Pojem "čistokrevný pes bez PP" je nesmysl.

Čistokrevný pes je potomkem čistokrevných rodičů (rozumějte psů s PP), kteří prošli uchovňující procedurou, tzn. je zaručeno, že se jedná o psy odpovídající standardu plemene (jak povahou, tak vzhledem).

Nečistokrevný pes (tedy bez PP) je potomkem rodičů, kteří z nějakého důvodu touto procedurou neprošli (nemocná zvířata, psi agresivní, nebo bojácní, exteriérově odlišní od standardu plemene apod.). Třetí skupinou jsou tzv. Voříšci (StreetMix) :D, o kterých nevíte nikdy nic a nikdo Vám taky nebude tvrdit, že jsou "čistokrevní bez PP" :-).

Proč jsou čistokrevní psi dražší, než nečistokrevní?

Vysvětlili jsme si, že "čistokrevní psi bez PP" neexistují, proto jim tak nebudeme nadále říkat.

Do ceny čistokrevného psa se promítají náklady chovatele (které jsou nemalé). Chovatel musí navštěvovat výstavy psů, musí nést náklady spojené s oficiálním uchovněním psa (např. zdravotní vyšetření)  a s krytím, ve většině případů poskytuje svým psům nadstandardní péči ve formě krmiva a veterinárního zajištění atp.

Do ceny nečistokrevného psa se nic z výše uvedeného promítat nebude, ve výsledku tedy bude nečistokrevný pes dražší (získáváte v podstatě zbytečně drahého voříška, jakého dostanete v útulku zdarma a ještě pomůžete dobré věci).

Jaké mám u psů s PP záruky?

Majitel chovného čistokrevného psa je členem chovatelského klubu, který dohlíží na to, aby se chovným psem a tedy dalším šiřitelem genetické informace stal pouze pes odpovídající standardu, zdravý a povahově nezávadný. Na toto při uchovňování dohlíží nezávislý posuzovatel (rozhodčí).

Majitel nečistokrevného psa může dvakrát ročně nakrýt agresivní gauč bojácnou žídlí a nikdo mu v tom nezabrání.

Chovatelské podmínky

Je Vám stále vše výše uvedené jedno a nevidíte výhody ve vlastnictví čistokrevného psa oproti nečistokrevnému? Podívejte se tedy na pár fotek.

Takto si užívají života naši čistokrevní psi v chovatelské stanici Novofundlandských psů Bear Mountain.

     

Takto přežívají psi u množitelů zviřat (tzv. čistokrevní bez PP).

  

Opravdu chcete podporovat tento způsob "chovu"?

Komentáře

z IP 117.218.88.*** | clickintobusiness.com. | 28.10.2013 13:39
it is an amazing interview. We really like to more about him musicanas and the music. The root is a very good magazine or blog ive seen recently. good work pals please keep on sharing. the question are well framed and shot perfectly i think. thank yu.

Novinky

 • Máme štěňata PINKI & BRENDY

  28.7.2014

  Máme štěňata PINKI & BRENDY!

  Puppyd

 • BLONDY : JCH H

  4.5.2014

  BLONDY se stala maďarským junior šampionem

 • BUGGY : JCH H

  4.5.2014

  BUGGY se stal maďarským junior šampionem

 • Shem : Nejlepší mladý pes r. 2013

  7.10.2013

  Shem vyhrál klubovou soutěž Nejlepší mladý pes r.2013

 • Pinki : CH CZ

  7.10.2013

  Pinki se stala Českou šampionkou : Ch CZ

 • Shem : best of junoir

  30.4.2013

  Shem vyhrál klubovou výstavu v ČR (Kajlovec) třídu mladých : Best Of Junior

 • Buggy : 2x vítěz

  30.4.2013

  Buggy vyhrál klubovou výstavu v ČR (Kajlovec)  a klubovou výstavu na Slovensku ve třídě štěňat - psů.

 • Máme štěňata

  22.12.2012

  Pinki & Bart

 • Slovakia champion

  9.12.2012

  King Of Helluland Kisses For Me (Emilka) se stala Slovenským šampionem.

 • Článek

  31.10.2012

  Ve spoluprácí s časopisem Pes přítel člověka a veterinární klinikou VETMED - Mvdr. Raška v Ostravě jsme pro vás připravili článek o vyšetření dysplazie kyčelních (a loketních) kloubů.

 • Facebook

  30.9.2012

  Navštivte naši stránku na Facebooku

Starší »